SLYN OPPIDO – PRVNÍ PÍSEMNÁ ZMÍNKA O ZLÍNĚ

Vzdělávací program k výstavě Zlín 700 pro 2. stupeň ZŠ a SŠ

SLYN OPPIDO – PRVNÍ PÍSEMNÁ ZMÍNKA O ZLÍNĚ

Psal se rok 1322, když královna-vdova Eliška Rejčka zakoupila od bratrů Fricka a Viléma z Egerberka početné majetky na Moravě. Mezi jinými městy a vesnicemi se ve výčtu objevuje také městečko Zlín (Slyn oppido). Hned čtyři listiny, které se podařilo o tomto obchodu dochovat, představují vůbec první písemnou zmínku o Zlíně. V programu si jednu z těchto listin představíme. Dozvíme se, na co byla napsána a jaké jsou její náležitosti. Představeni budou rovněž aktéři tohoto obchodu a svědkové, kteří jej stvrdili svou pečetí. V závěru programu si vyrobíme kopii této listiny, kterou si odneseme domů.

Místo konání: výstava Zlín 700, 1. NP 14. budovy
Cílová skupina: 2. stupeň ZŠ, SŠ
Délka programu: 60 minut
Cena programu: 25 Kč, pedagogický doprovod zdarma