Poklady skryté v podzemí Karpat

Termín vernisáže: 16. 3. 2023 v 17:00

1. NP budovy 14

kurátorka: Andrea Dovicová

V roce 2021 uplynulo 70 let od založení lomu Bučník, který je jediným aktivním lomem na trachyandezity ve Zlínském kraji. Jde o jedinečnou mineralogickou lokalitu. Kamenolom je nejbohatším nalezištěm nerostů na JV Moravě a jedním z nejbohatších nalezišť v republice. Bylo odtud popsáno přes 70 druhů minerálů! Dá se předpokládat, že toto číslo není konečné. Kdo by to čekal v kraji pískovců? Část minerálů Uherskobrodska bude ve výstavě představena poprvé. Výstavní minerály ze jmenované lokality ve výstavě představí rovněž Moravské zemské muzeum.

Výstava bude probíhat ve větším výstavním prostoru výstavní síně. Návštěvníkům představíme geologickou minulost oblasti i mineralogickou současnost s řadou ukázek
z depozitáře. Ne jednoho návštěvníka překvapí paleontologické nálezy ze štěrkových náplav řeky Moravy, barevné révaity z Ostrožské Nové Vsi i jaspisy z Dřevohostic, jantary ze Študlova, pestré porcelanity z Bučníku a řada dalších mineralogických perliček Zlínského kraje. Připomenuty budou osobnosti Tomáše Krůti a Svatopluka Krauseho, kteří své vědecké práce zaměřili právě na andezitové lomy Uherskobrodska. Součástí výstavy bude interaktivní koutek simulující atmosféru lomu. Na výstavě kurátorka spolupracuje s mineralogem Jaroslavem Bednaříkem, který se na minerály lomu Bučník léta specializuje.

Součástí výstavy budou doprovodné přednášky a tvořivé dílny.