Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.

Poklady skryté v podzemí Karpat

POKLADY SKRYTÉ V PODZEMÍ KARPAT  aneb Nerostné bohatství Zlínského kraje

17. 3. – 24. 9. 2023

termín vernisáže: 16. 3. 2023 v 17:00

1. NP budovy 14

kurátorka: Andrea Dovicová

 

!!! K výtavě vznikl i nástěnný kalendář pro rok 2024 s barevnými snímky toho nejlepšího z výstavy. Více ZDE...

Výstava návštěvníkům představuje geologickou minulost oblasti i mineralogickou současnost s řadou ukázek z depozitáře. Ne jednoho návštěvníka překvapí paleontologické nálezy ze štěrkových náplav řeky Moravy, barevné révaity z Ostrožské Nové Vsi i jaspisy z Dřevohostic, jantary ze Študlova, pestré porcelanity z Bučníku a řada dalších mineralogických perliček Zlínského kraje. Připomenuty jsou osobnosti Tomáše Krůti a Svatopluka Krauseho, kteří své vědecké práce zaměřili právě na andezitové lomy Uherskobrodska. Součástí výstavy je interaktivní koutek simulující atmosféru lomu. Na výstavě kurátorka spolupracuje s mineralogem Jaroslavem Bednaříkem, který se na minerály lomu Bučník léta specializuje.

V roce 2021 uplynulo 70 let od založení lomu Bučník, který je jediným aktivním lomem na trachyandezity ve Zlínském kraji. Jde o jedinečnou mineralogickou lokalitu. Kamenolom je nejbohatším nalezištěm nerostů na JV Moravě a jedním z nejbohatších nalezišť v republice. Bylo odtud popsáno přes 70 druhů minerálů! Dá se předpokládat, že toto číslo není konečné. Kdo by to čekal v kraji pískovců? Část minerálů Uherskobrodska je ve výstavě představena poprvé. Výstavní minerály ze jmenované lokality ve výstavě představí rovněž Moravské zemské muzeum.

Součástí výstavy jsou doprovodné přednášky a tvořivé dílny.

Programy pro veřejnost (leták ke stažení ZDE...)

25. 3. Zkamenělé moře – tvořivá dílna pro děti včetně komentované prohlídky pro doprovod, v čase od 10-12:00, 14-16:00 hodin.

19. 5. Zázraky neživé přírody na Muzejní noci – program pro veřejnost, v čase od 19:00, vstup zdarma

10. 6. Vesmír na dosah ruky - tvořivá dílna pro děti včetně komentované prohlídky pro doprovod, v čase od 10-12:00, 14-16:00 hodin

13. 7. Šperky v Karpatech zrozené - tvořivá dílna pro děti včetně komentované prohlídky v čase od 10-12:00, 14-16:00 hodin

25. 8. I v lomu je živo! - tvořivá dílna pro děti včetně komentované prohlídky pro doprovod, v čase od 10-12:00, 14-16:00 hodin

Doprovodné přednášky v sálu B, 15. budova Baťova institutu v 17 hodin:

27. 4. 2023 – Magdaléna Pospíšilová: Sazovický meteorit
4. 5. 2023 – Andrea Dovicová: Nejen o jantaru ze Študlova
11. 5. 2023 - Jaroslav Bednařík: Bučník – perla Moravy

Akce mimo MJVM:

22. 4. Den Země v KOVOZOO – Geologie Zlínského kraje, v čase od 10:00-18:00 hodin

Nenechte si nic uniknout!

Budeme Vám posílat novinky a informace z muzea přímo do Vaší e-mailové schránky. Tím pádem budete vždy vědět co připravujeme a nic Vám už neunikne!

Změnit jazyk
Česky English
Zdá se, že používáte
nepodporovaný prohlížeč

Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.

Microsoft Edge Logo
Microsoft Edge

Moderní prohlížeč od společnosti Microsoft

Součást Windows 10
Mozilla Firefox Logo
Mozilla Firefox

Svobodný prohlížeč se zaměřením na soukromí

Google Chrome Logo
Google Chrome

Nejpoužívanější prohlížeč na světe od Googlu