Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.

PŘÍPRAVY NA OTEVŘENÍ VRCHOLÍ

Etnograf muzea Ondřej Machálek přibližuje podrobnosti projektu obnovy památníku.

„Zcela zásadní je … pojem pokora, dále také úcta, smíření a naděje. Pokora k místu, pokora k bolesti a lidské důstojnosti, úcta k památce padlým, památce přeživších a památce síly lidského ducha, schopného překonat bolest. Smíření s místem tragédie, naděje v budoucí život, v němž nebude prostor pro možnost opakování hrůzné minulosti. Zřejmá je taky snaha o to, aby se Ploština stala přirozeným živým místem piety bez apriorního ideologického podtextu a neupřímného patosu.“

(z libreta expozice)

Národní kulturní památník na Ploštině si v r. 2023 připomíná 78. výročí vypálení této pasekářské osady v atmosféře značně odlišné od minulých let. V tuto chvíli je víceméně ukončena výstavba a rekonstrukce objektů, expozic, památníku a dalších prostor a připravuje se slavnostní otevření projektu s názvem PLOŠTINA - MÍSTO S PAMĚTÍ

Základní linka expozice TRAGÉDIE NA PLOŠTINĚ začíná příběhem Ploštiny jako pasekářské osady, jakých vyrostly v katastrech valašských obcí stovky. Kořeny osídlení kraje lidmi ukáží v expozici i archeologické nálezy a svůj prostor dostanou i přírodní poměry, místní fauna a flóra, protože příroda zde určovala charakter lidského osídlení. Návštěvník nahlédne do tváře původní – dřevěné – Ploštině, kterou stihl ještě v létě roku 1944 vyfotografovat etnograf Karel Chotek během svého výzkumu.

Nejdůležitější částí expozice jsou ale válečné události. Jednotlivé nitky osudových okolností, rozhodnutí a činů, které přivedly v závěru 2. světové války do valašských hor partyzány, členy 1. čsl. partyzánské brigády Jana Žižky, proti nimž se postavil nacistický aparát v podobě zlínského gestapa, speciálních jednotek SS a protipartyzánské jednotky „Josef“. Okamžik vypálení osady je i kvůli absenci autentických předmětů pojednán minimalisticky. Dostatečně emotivní a vypovídající jsou ale samotné fotografie vypálených stavení, na kterých vidíme torza topenišť nebo ohořelé zemědělské stroje. Pieta vrcholí v prostoru ticha v sálu se jmény všech obětí. Protože Ploština bohužel nebyla jediným takto postiženým místem, zazní zde i příběhy dalších jako byl Juříčkův mlýn, Prlov či Vařákovy paseky. Nedílnou součástí expozice je zdejší krásná krajina, která návštěvníka obklopí poté, co vyjde ze ztemnělého a stísněného prostoru expozice. I proto je expoziční objekt zapuštěný do terénu, aby co nejméně rušil své okolí.

Námětem druhé části, která se nachází v nedalekém objektu č. p. 23, je poválečná proměna místa. Expozice NOVÁ PLOŠTINA a její instalace poválečného bydlení zachycuje pokus pozůstalých začít zde po tragédii nový život. V roce 1947 pro ně byly zbudovány čtyři dlouhé statky s mohutnými stodolami.  Navazující část se věnuje vztahu společnosti k pietě a uctění památky padlých. Na příkladu Ploštiny jsou tyto proměny velmi charakteristické a dobře ilustrují moderní československé dějiny,  od spontánní piety místních a konání polních mší až po velkolepé akce, které sloužily ideologii vládnoucího komunistického režimu. Prostor podkroví je vyhrazen pro sezónní výstavy, které budou navazovat na expozici a rozvíjet témata související s Ploštinou. Celodřevěný objekt stodoly má být v příznivých povětrnostních podmínkách využíván pro animační a výukové aktivity, příležitostné semináře a konference.

Tvůrci nových expozic stáli před obtížným úkolem, jak složité válečné a poválečné události v expozici srozumitelně a emotivně zobrazit. Vedle vystavení fotografií, archivních dokumentů a sbírkových předmětů zlínského muzea zazní v expozici i svědectví pamětníků. Většinou těch, jejichž vzpomínky zaznamenal jedinečný projekt Paměť národa provozovaný neziskovou organizací Post Bellum.

 

* článek iDnes.cz "Ploština nabídne trochu jiné muzeum, člověka vtáhne do svého příběhu" - 18. 6. 2022

Zefektivnění prezentace a ochrany sbírky Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně, p. o. - expozice "Tragédie na Ploštině"

Nenechte si nic uniknout!

Budeme Vám posílat novinky a informace z muzea přímo do Vaší e-mailové schránky. Tím pádem budete vždy vědět co připravujeme a nic Vám už neunikne!

Změnit jazyk
Česky English
Zdá se, že používáte
nepodporovaný prohlížeč

Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.

Microsoft Edge Logo
Microsoft Edge

Moderní prohlížeč od společnosti Microsoft

Součást Windows 10
Mozilla Firefox Logo
Mozilla Firefox

Svobodný prohlížeč se zaměřením na soukromí

Google Chrome Logo
Google Chrome

Nejpoužívanější prohlížeč na světe od Googlu