Od rostliny k modrému ubrousku

Vzdělávací program s barvířskou dílnou barvířky Jany Šobáňové ve výstavě Modrá

OD ROSTLINY K MODRÉMU UBROUSKU
Aneb Tajemství modrého barviva ukrytého v rostlinách a kouzelný proces barvení v indigové kádi
Vzdělávací program pro školy ve výstavě Modrá s barvířskou dílnou barvířky Jany Šobáňové

Termín objednání programu: 31.1. – 15. 2. 2024

Program je rozdělen do dvou částí
BARVÍŘSKÁ DÍLNA s barvířkou Janou Šobáňovou
NÁVŠTĚVA VÝSTAVY MODRÁ v doprovodu muzejního pedagoga

Skupina je rozdělena na dvě části, které se následovně prostřídají v obou aktivitách.

BARVÍŘSKÁ DÍLNA
Společně objevíme poklad ukrytý v listech rostlin, indigo (modré zlato), které využívají barvíři po celém světě k barvení textilu namodro. Budeme svědky jeho proměny při procesu barvení a dozvíme se, jaké ingredience k němu lidé odpradávna používali i jak se připraví tzv. INDIGOVÁ káď.
Ta naše, kterou budeme s dětmi používat, je na bázi fruktózy a patří mezi ty ekologické.
Společně vyzkoušíme, jak se v takové kádi barví, a podíváme se, jak lidé vytvářeli a dodnes vytváří dekory, obrazy a tvary na textiliích barvených indigem. Sami si připravíme vlastní dekor pomocí techniky Shibori.
Jako upomínku na dílnu si každý vytvoří vlastní nabarvený, dekorovaný UBROUSEK.
Během tvořivé dílny si menší i větší účastníci vytvoří vzorníček nabarvených vzorků doplněné prací s originálními tiskátky a přírodninami.

CENA programu:
BARVÍŘSKÁ DÍLNA s Janou Šobáňovou: do 20 žáků 5.400 Kč, nad 20 žáků 80 Kč za každého dalšího žáka, celkovou cenu fakturuje Jana Šobáňová
NÁVŠTĚVA VÝSTAVY MODRÁ v doprovodu muzejního pedagoga: 35 Kč za žáka, vstupné se platí na pokladně před začátkem programu

Místo: výstava Modrá, 14. budova, Zlín
Cílová skupina: MŠ (od 5ti let) a ZŠ
Délka programu: 2,5 hodiny

Termín programu je nutné předem domluvit telefonicky nebo e-mailem.

Objednávky, informace:
e-mail: edukace@muzeum-zlin.cz
telefon: 573 032 3xx (19, 20, 21)

Letáček ke stažení.

MgA. Jana Šobáňová
je přírodní barvířkou, výtvarnicí a zakladatelkou ateliéru přírodního barvířství TINCTA-HERBAE ve Vsetíně. Přírodnímu barvířství se učila a dodnes se školí v jižní Francii u profesionální přírodní barvířky Magali Bontoux a v instituci COULEUR GARANCE, kterou založil Michael Garcia. Pořádá tvořivé dílny na veřejných akcích (Den Zlínského kraje, Sluňákov, ekofarma Květomluva, Jablečná slavnost v Hoštětíně). Nabízí vzdělávací programy pro děti v MŠ a ZŠ v rámci Projektových dnů. Pořádá odborné vzdělávací kurzy přírodního barvířství pro začátečníky a pokročilé, poskytuje školení a teambulding pro kolektivy.
Spolupracuje s organizací LÍSKA v rámci Farmářských a Projektových dnů.
V magazínu MRKVIČKA publikovala cyklus kreativních návodů s názvem PŘÍRODNÍ BARVIVA V RUKOU DĚTÍ.