Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.

Od Kosmy přes Dalimila

OD KOSMY PŘES DALIMILA: KRONIKY INSPIRUJÍCÍ | výstava

24. 9. 2021 - 27. 2. 2022

1. NP budovy 14

KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA VÝSTAVY PRO VEŘEJNOST 3. 2. 2022 v 16.00 - Mgr. Veronika Balajková

Výstava věnovaná kronikářství obsahuje 20 tkaných tapisérií s tématy z pařížského zlomku Dalimilovy kroniky, jednoho ze stěžejních děl českého písemnictví. Veršovaná kronika z počátku 14. století je dílem neznámého autora, přívlastek Dalimilova, se objevuje až v 17. století.. Pařížský zlomek o 12 listech je nedávno objevenou (2005) částí latinského překladu tohoto díla, jenž vznikl pravděpodobně v horní Itálii, nejspíše Boloni, mezi lety 1331-1333. Je významný nejenom svou výjimečně bohatou výtvarnou výzdobou, která je na první pohled jeho nejvýznačnějším rysem, Ačkoli jde o pouhý zlomek obsahující zhruba desetinu celého textu, obsahuje řadu celostránkových obrazů i menších iluminací, představujících nejstarší dochovanou českou knížecí galerii.

Autorkou tapiserií je olomoucká výtvarnice Věra Mičková, která vytvořila i repliku proslulé tapisérie z Bayeux. „Jde vlastně o české dějiny viděné italskýma očima. Iluminace vytvářeli toskánští mniši a do našich příběhů tak vložili svou krajinu, architekturu, faunu i floru. Mniši měli navíc tendenci z jejich pohledu zřejmě nudná pozadí krášlit ornamentálními tapetami, nad jejichž vyšíváním zlatou nití jsem se řádně zapotila,“ říká autorka

Tapiserie doplňují výstavní panely s vysvětlujícími texty a fotografiemi. Jako trojrozměrné předměty je vystaveno asi 70 kronik ze sbírek muzeí Kroměříže, Uherského Brodu a Uherského Hradiště. Interaktivní prvky umožní listování zdifitalizovanými kronikami a nabídnou také interaktivní hry a videa vztahující se k tématu výstavy.

Doplněna bude texty a velkoplošnými tisky k českému kronikářství a cca 70 kronikami z muzejních knihoven a sbírek MJVM, MK, MJAKUB a SMUH. Ve výstavě budou umístěny dotykové obrazovky s interaktivními prvky – listování zdigitalizovaných kronik, interaktivní hry nebo videa k tématu kronikářství. Pro děti je připraven interaktivní koutek s aktivitami k tkaní gobelínů i psací koutek umění kaligrafie.

Kurátorka výstavy a knihovnice muzea Mgr. Veronika Balajková o výstavě:

"Výstava prezentuje 20 tapisérií, které jsou replikami iluminací Pařížského zlomku nejstarší česky psané a veršované Kroniky tak řečeného Dalimila. Jde o latinský překlad této kroniky zhotovený pravděpodobně v Itálii pro Karla IV. v letech 1331 až 1333. Dvacet nádherných iluminací inspirovalo Věru Mičkovou k převedení těchto maleb do tkané podoby. Pracovala na nich v letech 2009 až 2011 a vytvořila dvacet obdivuhodných tkaných gobelínů o rozměrech 70 x100 centimetrů, na nichž jsou zachyceny epizody z raných českých dějin.

Přehlídka jejích mistrovských děl je doplněna tištěnými kronikami, ze sbírek muzeí Zlínského kraje zachycujícími historii českého kronikářství od Kosmovy kroniky až po dobu osvícenství. Výstava je tak ideální 3D učebnicí seznamující nejen školní děti s dějinami českého kronikářství a dějepisné literatury.  Ukázka děl českých kronikářů se snaží představit jejich práce jako živá poselství, která i přes propast několika staletí zůstávají stále aktuálním inspiračním zdrojem české kultury a umění a jsou díky své aktuálnosti stále vydávána v nových a nových edicích. Nejznámější čeští kronikáři psali často svá slova pro podporu národa v těžkých dobách. Tím je jejich vzkaz stále blízký a aktuální, neboť těžké časy v českých zemích nastávaly, nastávají a budou nastávat s železnou pravidelností, ale důležité je připomenout si že po nich vždy přišlo opět období rozkvětu a inspirace.

Návštěvníci tak mají možnost prohlédnout si různá vydání děl českých kronikářů od 16. století až po současnost. Nejstarším starým tiskem, který je zde k vidění je kniha ze sbírek Muzea Jana Amose Komenského v Uherském Brodě Kosmografie česká vydaná v Praze v roce 1554. Z fondů uherskobrodského muzea zde mimo jiné spatříte také Kratičká historická vypsání knížat a králů uherských z roku 1786 a Komenského Historie o protivenstvích církve české vydané v roce 1844. Ze sbírek Muzea jihovýchodní Moravy uvidíte dílo Tomáše Pešiny z Čechorodu Phosphorus Septicornis z roku 1673, dále dvě různá vydání Hájkovy Kroniky české z let 1718 a 1819, několik edic kroniky Františka Martina Pelcla z 18. a 19. století a mnoho dalšího. Knihy ze svých fondů rovněž poskytly knihovny Muzea Kroměřížska a Slováckého muzea.

Díky spolupráci s Národní knihovnou České republiky můžeme návštěvníkům zprostředkovat k prozkoumání a „prolistování“ pomocí dvou dotykových obrazovek umístěných ve výstavním prostoru deset digitalizovaných kronik, jejichž originály jsou uloženy právě v Národní knihovně.

Nudit se rozhodně nebudou ani děti a hraví dospěláci, pro něž je připraven řemeslný koutek s tématem Starých pověstí českých s možností tkaní gobelínů, psaní starého písma, čtení kronik a pověstí. V neposlední řadě mají naši hosté také možnost shlédnout animák, který je vtipnou formou seznámí s českou historií a bájemi."

 

Nenechte si nic uniknout!

Budeme Vám posílat novinky a informace z muzea přímo do Vaší e-mailové schránky. Tím pádem budete vždy vědět co připravujeme a nic Vám už neunikne!

Změnit jazyk
Česky English
Zdá se, že používáte
nepodporovaný prohlížeč

Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.

Microsoft Edge Logo
Microsoft Edge

Moderní prohlížeč od společnosti Microsoft

Součást Windows 10
Mozilla Firefox Logo
Mozilla Firefox

Svobodný prohlížeč se zaměřením na soukromí

Google Chrome Logo
Google Chrome

Nejpoužívanější prohlížeč na světe od Googlu