Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.

NOMÁDI EVROPY: příběh slovenského drátenictví

Historie vzniku a rozvoje drátenictví od zapadlých koutů Slovenska až k svébytnému kulturnímu dědictví současnosti.

do 27. 2. 2022 | 1. NP budovy 14

kurátor: Ondřej Machálek

Drátenictví je fenoménem  slovenské lidové kultury a zdejší drátěné výrobky jsou  unikátními artefakty i ve světovém měřítku. Drátenictví jako svébytný obor vzniklo v 18. století ve dvou horských oblastech Slovenska, původně jako způsob opravy keramických výrobků. Sezónní vandrovní řemeslo se už v 1. polovině 19. století stalo zdrojem obživy většiny tamních mužů. Následně vznikaly na Slovensku celé manufaktury a továrny a drátenictví se stalo ekonomicky nejúspěšnějším slovenským řemeslem. Úpadek přišel po 1. světové válce a kolem poloviny 20. století se v původní podobě vytratilo řemeslo úplně. Považské muzeum v Žilině dnes komplexně dokumentuje historii drátenictví a eviduje více než šest tisíc kusů výrobků i obrazového a dokumentačního materiálu.

Základem výstavy je 155 kopií nejvzácnějších a nejstarších kusů drátenických předmětů, které vytvořili tradičními technikami podle originálních sbírkových předmětů Žilinského muzea dráteníci Ladislav Fapšo a Miroslav Kalman. Druhou částí výstavy je ukázka volné tvorby současných slovenských drátenických mistrů, která prezentuje oživenou tradici tohoto řemesla. Součástí výstavy je také 22 textových a obrazových panelů ve slovenštině a angličtině a také krátký film, kde je zachycena práce drátenického mistra při výrobě jedné z kopií sbírkového předmětu.

Druhá část výstavy prostřednictvím pozoruhodných uměleckých prací současných drátenických mistrů naznačuje transformaci tradičního drátenického řemesla do moderních uměleckých podob. Výběrem předmětů se pokusíme zaujmout co největší počet návštěvníků, zvláště dětské publikum a rodiny s dětmi (např. plastiky s námětem pohádkových bytostí, zvířat, dopravních prostředků nebo architektury).
Výstavu doplňuje část přibližující osobnost a dílo vizovického dráteníka Pavola Adamce, dlouholetého spoluprácovníka MJVM Zlín, jehož výstavu jsme nabídli v r. 2020 na hájence hradu Malenovice.

Výstavu zapůjčilo Povážské múzeum v Žiline, její vznik podpořil Žilinský samosprávný kraj.

Nenechte si nic uniknout!

Budeme Vám posílat novinky a informace z muzea přímo do Vaší e-mailové schránky. Tím pádem budete vždy vědět co připravujeme a nic Vám už neunikne!

Změnit jazyk
Česky English
Zdá se, že používáte
nepodporovaný prohlížeč

Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.

Microsoft Edge Logo
Microsoft Edge

Moderní prohlížeč od společnosti Microsoft

Součást Windows 10
Mozilla Firefox Logo
Mozilla Firefox

Svobodný prohlížeč se zaměřením na soukromí

Google Chrome Logo
Google Chrome

Nejpoužívanější prohlížeč na světe od Googlu