
Nenechte si nic uniknout!
Budeme Vám posílat novinky a informace z muzea přímo do Vaší e-mailové schránky. Tím pádem budete vždy vědět co připravujeme a nic Vám už neunikne!
Historie vzniku a rozvoje drátenictví od zapadlých koutů Slovenska až k svébytnému kulturnímu dědictví současnosti.
do 27. 2. 2022 | 1. NP budovy 14
kurátor: Ondřej Machálek
Drátenictví je fenoménem slovenské lidové kultury a zdejší drátěné výrobky jsou unikátními artefakty i ve světovém měřítku. Drátenictví jako svébytný obor vzniklo v 18. století ve dvou horských oblastech Slovenska, původně jako způsob opravy keramických výrobků. Sezónní vandrovní řemeslo se už v 1. polovině 19. století stalo zdrojem obživy většiny tamních mužů. Následně vznikaly na Slovensku celé manufaktury a továrny a drátenictví se stalo ekonomicky nejúspěšnějším slovenským řemeslem. Úpadek přišel po 1. světové válce a kolem poloviny 20. století se v původní podobě vytratilo řemeslo úplně. Považské muzeum v Žilině dnes komplexně dokumentuje historii drátenictví a eviduje více než šest tisíc kusů výrobků i obrazového a dokumentačního materiálu.
Základem výstavy je 155 kopií nejvzácnějších a nejstarších kusů drátenických předmětů, které vytvořili tradičními technikami podle originálních sbírkových předmětů Žilinského muzea dráteníci Ladislav Fapšo a Miroslav Kalman. Druhou částí výstavy je ukázka volné tvorby současných slovenských drátenických mistrů, která prezentuje oživenou tradici tohoto řemesla. Součástí výstavy je také 22 textových a obrazových panelů ve slovenštině a angličtině a také krátký film, kde je zachycena práce drátenického mistra při výrobě jedné z kopií sbírkového předmětu.
Druhá část výstavy prostřednictvím pozoruhodných uměleckých prací současných drátenických mistrů naznačuje transformaci tradičního drátenického řemesla do moderních uměleckých podob. Výběrem předmětů se pokusíme zaujmout co největší počet návštěvníků, zvláště dětské publikum a rodiny s dětmi (např. plastiky s námětem pohádkových bytostí, zvířat, dopravních prostředků nebo architektury).
Výstavu doplňuje část přibližující osobnost a dílo vizovického dráteníka Pavola Adamce, dlouholetého spoluprácovníka MJVM Zlín, jehož výstavu jsme nabídli v r. 2020 na hájence hradu Malenovice.
Výstavu zapůjčilo Povážské múzeum v Žiline, její vznik podpořil Žilinský samosprávný kraj.
Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.