Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.

NA KRÁLA, MATIČKO, NA KRÁLA!

NA KRÁLA, MATIČKO, NA KRÁLA!

2. 3. - 24. 9. 2023 | 1. np budovy 14

kurátorka: Mgr. Jana Koštuříková

Vernisáž výstavy 16. 3. v 17 hodin.

Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně představuje putovní výstavu mapující jízdu králů v Hluku, Kunovicích, Skoronicích a ve Vlčnově, kterou připravil Národní ústav lidové kultury ve Strážnici v rámci jejího zápisu na Reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO. Toto ocenění dokládá kontinuitu a pevné kořeny obřadu, rok co rok znovu prožívaného a hrdě obnovovaného.

Putovní výstava „Na krála, matičko, na krála!“ vznikla, aby rozšířila povědomí o jízdě králů v její pestrosti, starobylosti i v duchu kulturních hodnot, které jsou blízké i dnešnímu člověku. Snaží se postihnout historický obraz jízdy králů spolu s nastíněním společného základu slavnosti sdíleného napříč Moravou i širším evropským prostorem. Zároveň představuje typické prvky, kterými se tento fenomén vyznačuje v jednotlivých čtyřech slováckých obcích, kde se udržel dodnes.

Průběh slavnosti, od dlouhých měsíců trvajících příprav až po samotnou jízdu králů, je na výstavě prezentován vedle textových panelů také prostřednictvím devíti 3D soch v životní velikosti, které jsou komponovány do žánrových celků zobrazujících typické momenty slavnosti i vybrané zástupce jednotlivých královských družin zastoupených obcí. Velkolepou podívanou dokreslují autentické trojrozměrné ozdoby zkrášlující koně z loňské jízdy králů v Kunovicích či slavnostní varianty krojových  kompletů používané při vlčnovské jízdě králů, které zapůjčily Slovácké muzeum v Uherském Hradišti, obec Vlčnov a spolek Jízda králů v Kunovicích.

Součástí výstavy jsou moderní technologie, které zefektivňují její edukativní ráz prostřednictvím audiovizuálních podnětů a digitálních panelů s doplňujícími informacemi. Pamatováno je i na malé návštěvníky, pro které jsou připravené veršovánky, v nichž si každý ze slov může vytvořit vlastní vyvolávky, a další konstruktivní hry.

Výstava vás tedy zavede k pomyslné projížďce slováckými obcemi, kterými za zvuku veselého vyvolávání proudí bujarost, odhodlání a síla mladých mužů na ozdobených koních…

Doprovodný program pro veřejnost: leták ke tažení ZDE...

pátek 19. 5. Komentovaná prohlídka s Milanem Staškem o kunovické jízdě králů v rámci Muzejní a galerijní noci, začátek v 19:15, 20:15 a 21:15

čtvrtek 20. 4. a 14. 9. Na krála! – tvořivý program pro děti včetně komentované prohlídky s kurátorem výstavy pro doprovod, v 16 hodin

čtvrtek 15. 6. Na krála! -tvořivý program pro děti včetně komentované prohlídky s kurátorem výstavy pro doprovod, v 16 hodin. Součástí programu bude předvádění výroby papírových ozdob na koně v podání tvůrkyň ze Skoronic.

čtvrtek 27. 7. Mému koníčku oči svítí, že budeme vyrábět papírové kvítí! – tvořivý program pro děti, v čase od 10-12 a 13-16 hodin

 čtvrtek 10. 8. Na mojem koníčku pěkná je kytička, že budeme vyrábět barevná srdíčka! – tvořivý program pro děti, v čase 10-12 a 13-16 hodin

 

Doprovodný program pro školy
K výstavě jsou od 11. 4. do 30. 6. 2023 připraveny vzdělávací programy pro školy.
Nabídka je ke stažení zde.

Nenechte si nic uniknout!

Budeme Vám posílat novinky a informace z muzea přímo do Vaší e-mailové schránky. Tím pádem budete vždy vědět co připravujeme a nic Vám už neunikne!

Změnit jazyk
Česky English
Zdá se, že používáte
nepodporovaný prohlížeč

Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.

Microsoft Edge Logo
Microsoft Edge

Moderní prohlížeč od společnosti Microsoft

Součást Windows 10
Mozilla Firefox Logo
Mozilla Firefox

Svobodný prohlížeč se zaměřením na soukromí

Google Chrome Logo
Google Chrome

Nejpoužívanější prohlížeč na světe od Googlu