
Nenechte si nic uniknout!
Budeme Vám posílat novinky a informace z muzea přímo do Vaší e-mailové schránky. Tím pádem budete vždy vědět co připravujeme a nic Vám už neunikne!
JOM HA-ŠOA 2025
24. 4. ve 14.00 | prostor před KKC Elektra Luhačovice
VEŘEJNÉ ČTENÍ JMEN OBĚTÍ HOLOCAUSTU
Ve čtvrtek 24. dubna proběhne již 20. ročník Veřejného čtení jmen obětí holocaustu - Jom ha-šoa, kdy ve 38 městech České republiky zazní jména obětí nacistické perzekuce a připomínka osudů lidí, kteří byli zavražděni během druhé světové války pro svůj původ. Letos se tato připomínka stává součástí pietních akcí připomínající 80 let od konce druhé světové války.
„Stalo se již novodobou tradicí, že se scházíme na náměstích a na veřejných prostranstvích v tento den, abychom si připomněli památku těch, kteří byli zavražděni před více jak osmi desítkami let,“ říká Tomáš Kraus, ředitel Institutu Terezínské iniciativy. Je to právě Institut Terezínské iniciativy, kdo již 20 let ve spolupráci s dalšími partnery organizuje tuto každoroční veřejnou připomínku. Jde o maraton čtení jmen mužů, žen a dětí, kteří byli nacisty pronásledováni kvůli svému rasovému původu.
Den holocaustu a hrdinství, hebrejsky „Jom ha-šoa ve ha-gvura“ je dnem, kdy si prostřednictvím vzpomínkových obřadů připomínáme památku obětí holocaustu. Pro tento pietní den byl stanoven den, kdy bylo zahájeno povstání ve varšavském ghettu v roce 1943 (14. Nisan/19. dubna 1943), a protože tento den předchází svátku pessach, byl pro Jom ha-šoa ve ha-gvura stanoven den 27. nisanu. V Izraeli je tento den státním svátkem.
V České republice se stal významným dnem pro židovskou komunitu hlavně po roce 1989, kdy se v Čechách začal tento den připomínat nejprve uvnitř židovské komunity prostřednictvím pietních akcí v pražské Pinkasově synagoze a v Terezíně. Tyto pietní akce probíhají i v současnosti. V roce 2006 z iniciativy České unie židovské mládeže se tento den začal připomínat i ve veřejném prostoru. Každý se tak může připojit se ke čtení jmen lidí, kteří se stali obětmi rasového pronásledování v období druhé světové války. K akci, které se původně konala pouze v Praze, se postupně začala připojovat další města.
Ke čtení se může připojit každý, že vysloví jména nahlas a veřejně a vrátí tak zapomenuté, nevinné oběti lidské nenávisti, násilí a bezpráví do našeho povědomí i naší společné historie.
Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.