Galerijní a muzejní noc 2022

pátek 20. 5. 2022  | 19.00 - 23.00

1., 3. a 5. NP budovy 14

vstup zdarma!

STÁLÁ EXPOZICE – PRINCIP BAŤA: DNES FANTAZIE, ZÍTRA SKUTEČNOST, 3. podlaží budovy 14
Prohlídka expozic, výstavka miniatur obuvi, dílnička zhotovení papírových modelů bot.

FRANTIŠEK BARTOŠ – PEDAGOG, JAZYKOVĚDEC, ETNOGRAF, 5. podlaží budovy 14
Samoobslužné pracovní listy.

HLAVU VZHŮRU! FURT SE DE!, 1. podlaží budovy 14
Výstava věnovaná životu a dílu oblíbené české malířky, ilustrátorky a designérky Marie Fischerové-Kvěchové.
Večer na téma "Broučci" – čtení Karafiátových Broučků, dílna pro děti - výroba světlušek na niti, entomologická krabice s odborným výkladem.
Komentovaná prohlídka, v 19.30 hod

ZÁZRAČNÉ OČI A RUCE LUDVÍKA KADLEČKA, 1. podlaží budovy 14
Originály výtvarných scén animovaného seriálu Ferda mravenec od jednoho z předních autorů zlaté éry zlínského animovaného filmu.

celý program ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU ZDE

***

Fenomén Muzejních nocí patří ve velkých evropských metropolích již řadu let ke stálým prezentacím kulturního dědictví zvláště atraktivním způsobem. Muzea a galerie nabízejí nočním návštěvníkům kromě prohlídek svých stálých expozic a výstav také řadu doprovodných i kulturních programů a stávají se místy mimořádných a nečekaných zážitků a setkávání.

V roce 2004 se po vzoru jiných evropských měst ujalo Národní muzeum iniciativy zorganizovat první Pražskou muzejní noc. Nevšední zájem muzejních institucí o tuto novou formu propagace a popularizace muzejnictví, ale především její až nečekaný ohlas u široké veřejnosti spontánně vyústil ve vznik celorepublikového Festivalu muzejních nocí, jehož organizace se od roku 2005 každoročně ujímá Asociace muzeí a galerií České republiky, z. s. Festival spojil původně solitérní akce některých muzeí a galerií do jednoho společného, téměř měsíc trvajícího svátku Muzejních nocí. Úspěch festivalu je mimořádný a každý rok se k němu připojuje obrovské množství měst i institucí. Festival se tak stal ojedinělou akcí a významným kulturním fenoménem, který nemá svým rozsahem v Evropě obdoby.

Od čtvrtého ročníku tato významná událost oficiálně začíná Národním zahájením, které se každý rok uskutečňuje ve spolupráci s Asociací krajů ČR a některým z krajů České republiky. Festival navazuje na Mezinárodní den muzeí, který od roku 1977 každoročně připadá na 18. května.