Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.

DUŠAN SAMO JURKOVIČ ZNÁMÝ A NEZNÁMÝ

DUŠAN SAMO JURKOVIČ ZNÁMÝ A NEZNÁMÝ

6. 10. 2022 - 29. 10. 2023

Muzeum luhačovického Zálesí

kurátorka: Blanka Petráková

autor: Petr Žalman

Výstava představuje Jurkovičovo dílo z první republiky, kdy se přesunul z Brna do Bratislavy a působil na Slovensku.

Muzeum luhačovického Zálesí zve návštěvníky na výstavu Dušan Samo Jurkovič známý a neznámý. Výstava se skládá ze dvou částí. Jurkovičovu málo známou či donedávna neznámou architektonickou tvorbu představuje úvodní část, kterou připravili slovenští architekti Ing. arch. Peter Žalman, CSc. a Ing. arch. Vladimír Hain, PhD. Autoři ji prezentovali poprvé ve výstavních prostorách Spolku Architektů Slovenska v Bratislavě v roce 2018. Shrnuli zde zcela nové poznatky o Jurkovičově tvorbě v období první republiky, soustředěné na veřejné a technické stavby v duchu funkcionalismu. U těchto modernistických projektů dominují stavební materiály pálená cihla a kámen.

Druhá část výstavy připomíná Jurkovičovo dílo na Moravě před první světovou válkou, zejména v Luhačovicích, ve Vsetíně a na Pustevnách. Zaměřuje se na práce inspirované konstrukčními principy lidového stavitelství a lidovým ornamentem, jejichž stěžejním stavebním materiálem je dřevo. Pro expozici Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně – Muzea luhačovického Zálesí ji připravila Blanka Petráková.

Vystavené ukázky vybavení vsetínské Občanské záložny a Jurkovičova domu v luhačovických lázních pochází ze sbírek Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně a Muzea regionu Valašsko ve Vsetíně. Model Jurkovičova domu zapůjčilo Muzea umění Olomouc. Repliky sedacího nábytku podle návrhů architekta Dušana Jurkoviče vyrobili v rámci dlouhodobé spolupráce s Muzeem jihovýchodní Moravy studenti Střední odborné školy Luhačovice.

Expozici doplňuje samoobslužná poznávací hra a kreativní dílna pro tvořivé návštěvníky, kteří rádi budují a konstruují. Dřevěná stavebnice podporuje prostorové vnímání, zručnost i kreativitu. Umožňuje vyzkoušet si práci architekta a urbanisty a postavit vesnici či město podle vlastní fantazie.

Po celou dobu výstavy ji bude doprovázet doplňkový program včetně komentovaných prohlídek Jurkovičovy architektury v lázních Luhačovice.

ČLOVĚK ČLOVĚKU | KAREL KOCH - DUŠAN JURKOVIČ

15. 6. - 22. 10. 2023

Rozšíření výstavy o instalaci v Kabinetu Dušana Jurkoviče

Nenechte si nic uniknout!

Budeme Vám posílat novinky a informace z muzea přímo do Vaší e-mailové schránky. Tím pádem budete vždy vědět co připravujeme a nic Vám už neunikne!

Změnit jazyk
Česky English
Zdá se, že používáte
nepodporovaný prohlížeč

Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.

Microsoft Edge Logo
Microsoft Edge

Moderní prohlížeč od společnosti Microsoft

Součást Windows 10
Mozilla Firefox Logo
Mozilla Firefox

Svobodný prohlížeč se zaměřením na soukromí

Google Chrome Logo
Google Chrome

Nejpoužívanější prohlížeč na světe od Googlu