Pondělí: ZAVŘENO
Út-Ne: 10.00-18.00
14. budova baťovského areálu
Ovečka pro zimní čas
Zima je čas dlouhých nocí a (někdy) i sněhem zapadaných polí. V dobách, kdy byl František Bartoš (zlínský rodák, učitel a sběratel pohádek, říkadel, hádanek aj.) ještě malý, tedy před zhruba 180 lety, trávily děti zimní čas posloucháním pohádek, písniček či příběhů při přástvách (nářeční výraz pro přástky). Ty probíhaly i v adventním období a většinou až do Velikonoc. Každý večer se ženy z vesnice scházely v jedné chalupě při práci, předly len, vlnu či draly peří.
Víš, co je len a co se z něj se získává?
Len je rostlina, která dorůstá výšky asi 1,2 m, kvete světle modře. Ze stonků lnu se získává lněné vlákno, ze kterého se vyrábí lněná látka. Ta je pevnější a odolnější než bavlna, působí chladivě, ale má velký sklon k mačkavosti. U nás se len se na výrobu textilu už v podstatě nepěstuje, byl nahrazen levnější dováženou bavlnou. Pěstuje se len olejný pro lněná semínka, která najdete např. na pečivu.
Úkol: Popros dospělého, aby ti lněné semínko ukázal, nebo jej poznáš sám? Ochutnej ho.
Víš, co je předení vlny?
Předení vlny je způsob zhotovení příze z ovčí vlny. Příze je dlouhý provázek vlny. Z příze se pletou teplé svetry, šály, ponožky nebo jiné hřejivé oblečení či výrobky. Z vlny se vyrábí také sukno - hrubší vlněné plátno, které se používá například na výrobu uniforem a plášťů.
Víš, co je draní peří a k čemu složilo?
Draní peří je ruční oškubávání praporků peří z tuhého středového ostnu. Dralo se z husích nebo kachních per. Odrané peří se poté vkládalo do peřin či polštářů.
Dříve děti trávily volný čas třeba také projížďkami na sáňkách či klouzáním na ledě. Na zimní období připadají svátky svatého Mikuláše, čas vánoční, slavnost Tří králů, zpívaly se koledy. Venku bylo přeci jen pusto a smutno, děti proto toužily po milém hřejivém sluníčku. Přivolávaly jej nejrůznějšími říkadly. Jedním z nich bylo třeba toto:
Vyjdi, vyjdi, sluníčko,
na to naše políčko!
Svitiž, svitiž, sluníčko,
dám ti zlaté jablíčko.
Vyjdi, vyjdi na kopeček,
uvidíš tam pět oveček
a jednoho barana
se zlatýma rohama.
(František Bartoš: Naše děti, str. 55)
Úkol: V básničce se mluví o ovečkách a beránkovi. Podívej se na obrázek a spočítej, kolik oveček na obrázku schází?
Milé děti, v našem povídání jste se dozvěděly o tom, že venkovské ženy při přástkách ručně zpracovávaly vlněnou přízi a také to, že se ovčí vlna používá na výrobu nejrůznějšího hřejivého oblečení a výrobků. My si společně z vlny vyrobíme ovečku.
Tvořivá dílna: Ovečka z vlny
Na výrobu jedné ovečky budete potřebovat: - tvrdý papír nebo karton, - tavnou pistoli nebo lepidlo, - nůžky, - černý fix, - obyčejnou tužku, - vlněnou přízi přírodní barvy, - 2 dřevěné kolíčky
|
![]() |
![]() |
Na karton či tvrdý papír nakreslete hlavu a tělo ve tvaru mráčku. Obojí poté vystřihněte. Připevněte k tělu kolíčky a konec provázku vlny. |
|
Omotávejte vlnu okolo šablony a vrchní části kolíčků. |
![]() |
Tavnou pistolí či lepidlem připevněte hlavičku, které jste předtím namalovali oči, popřípadě čumáček. Dokreslete černou fixou kopýtka. Na hlavu můžete připevnit smotaný, zplstěný nebo jinak upravený kousek příze. |
Inspirace k výrobku: www.grisa-tvoreni.webnode.cz, www.wherewishescomefrom.com |
14. budova baťovského areálu
14. budova baťovského areálu
14. budova baťovského areálu
Muzeum luhačovického Zálesí
14. budova baťovského areálu
14. budova baťovského areálu
14. budova baťovského areálu
14. budova baťovského areálu
14. budova baťovského areálu
14. budova baťovského areálu