Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací najdete ZDE.
Souhlasím

Tvořivé dílny - historie

Nabídka školám

 

 

 

 

 

 

29. 8., 19. 9. a 3. 10. 2019 Mák hravě
Výstavu Mák doplnily komentované prohlídky s tvořivou dílnou vedená kurátorkou výstavy a lektorkou. Lektorský program byl připraven také pro děti, které se v příběhu o Makovém mužíčkovi mohly setkat se zajímavou včelou samotářkou zednicí makovou. Ve tvořivé dílně si návštěvníci vyráběli nevadnoucí makový květ z makovice, děti vyšívaly pytlíky na mák, a také ochutnali tradiční makový recept - vánoční vrány nebo vyráběli netradiční makové kuličky.

15. 8. 2019 Obrázky z máku sypané
Výstava Mák byla doplněná originálními obrazy a dekoracemi paní Marcely Šimečkové vytvořenými sypáním různě barevných makových zrnek. Návštěvníci této dílny si pod vedením autorky mohli vyzkoušet tuto zajímavou techniku a odnášeli si své vlastní zápichy ve tvaru srdce nebo ptáčka.

1. 8. 2019 Makové panenky
Ve výstavě Mák ožily makové panenky podobně jako ve staré pověsti o chlapci, kterému se ve snu roztančily panenky z makových květů před očima. Děti i dospělí si pod vedením paní Marcely Šimečkové, autorky makových obrazů a dekorací prezentovaných na výstavě, mohli vyrobit vlastní figurku z makovice.

2. 7. 2019 Řemeslná dílna na královském dvoře
Ve výstavě historických oděvů s názvem Jsou hrdí, tuze vznešení a přenádherně odění se návštěvníci mohli vrátit do dávných dob, kdy lidé vyráběli i zdobili látky ručně. Jako zruční řemeslníci si děti vyzkoušely nejrůznější textilní techniky, například tkaní, zajímavé pletení šňůrek pomocí vlastních rukou, vyšívání historických vzorů nebo tisk na látku.

17. 5. 2019 Program pro děti v Muzejní noci
Během muzejní noci měli návštěvníci možnost navštívit dílnu věnovanou hudbě v expozici Františka Bartoše a vyrobit si jednoduché hudební nástroje z netradičních materiálů. Také se mohli s archeoložkou ponořit do historie a prozkoumat reliéfy na středověkých kachlech. Děti si mohly barevně zpracovat odlitek jednoho z reliéfů.

11. 5. 2019 Vyšívací dílna k otevření hradu Malenovice
Novou návštěvnickou sezónu na hájence u hradu v Malenovicích mohli návštěvníci z řad dětí i dospělých začít návštěvou výstavy folklórního malenovického sdružení. Vystavená rekonstrukce malenovského kroje inspirovala k přípravě dílny, kde si mohly děti i dospělí vyzkoušet vyšívání rostlinných i geometrických motivů z krojových výšivek.

18. 4. 2019 Mrskačka, mrskačka, běda tom, kdo nemá korbáčka
Na Zelený čtvrtek 18. 4. 2019 byl ve výstavě Vajíčko malované, z lásky darované v expozici Františka Bartoše připraven tvořivý program Mrskačka, mrskačka, běda tom, kdo nemá korbáčka s předváděním řemeslníků. Na stanovištích si děti mohly projít jednotlivé zvyky velikonočního období.  Děti si také mohly obléct kostým Mařeny, vytvořit papírovou ozdobu na májíček, vyzkoušet si hrkací nástroje patřící k Zelenému čtvrtku, ochutnat tradiční velikonoční pečivo jidáše a vyzkoušet si vymodelovat jejich tvary.
Setkání s tvůrci batikovaných, slámou vykládaných, vyškrabávaných a voskem kreslených kraslic inspirovalo dětské i dospělé návštěvníky k tvorbě své vlastní voskem zdobené kraslice.

1. 12. 2018 František na mikulášském jarmarku
První prosincovou sobotu mohli návštěvníci expozice Františka Bartoše zavítat na mikulášský jarmark ve starém Zlíně. Pro děti byl připraven tvořivý program, kde si s postavičkou Františka mohli projít stánky řemeslníků a prodejců různého zboží, které mohl František v 2. polovině 19. století na zlínském rynku navštívit. Program byl doplněn výrobou dřevěné hračky podobné těm, které mohly děti dostat jako dárek od Mikuláše. Předvánoční atmosféru doplnili živé ukázky lidových tvůrců.

30. 10. 2018 Vůně lázní
Ve výstavě Obrázky z historie lázeňské léčby jsme navštívili Luhačovice na počátku 20. století a vyzkoušeli, jak voní a chutnají minerální vody, kterými se léčilo v lázních, i bylinky, které se používaly proti nemocem v lidovém léčitelství na Luhačovicku. V dílně si děti vyráběly bylinné mýdlo i koupelovou sůl, které dárokově balily do vlastnoručních balicích papírů. Nechyběla ani ukázka vzduchoplavby a ochutnávka lázeňských oplatků.

20. 10. 2018 Svatý Vendelín je tady, pastevci paste všady
Svatého Vendelína mohli uctít návštěvníci nejen u sochy světce u hradu Malenovice, ale také v dílně, která byla umístěná v hájence. Jedním z atributů sv. Vendelína je ovečka a byly to právě ovce a beránci, které si děti i dospělí mohli vyrobit. Pracovat mohli s vizovickým těstem i s česanou vlnou technikou plstění. Inspiraci k práci s těstem mohly děti najít ve výstavě Vizovické pečivo. Dílnu doplňoval tvořivý list.
Dílna byla součástí akce Pouť ke svatému Vendelínovi.

8. 9. 2018 Od zrnka k bochníku
V rámci programu akce Stará řemesla na hradě Malenovice si děti na dvorku hájenky mohly vyzkoušet práci s těstem a také se při práci s doplňovacím sešitkem v expozici Dřevo, proutí, sláma dozvědět, jak dlouhá je cesta od zrnka k bochníku a jaké nástroje potřeboval sedlák při práci na poli i hospodyně při pečení chleba.

23. 8. 2018 Bílé plátěnky v létě chladí
V dílně pro děti v expozici Princip Baťa: Dnes fantazie, zítra skutečnost jsme si prohlédli, jakou letní obuv si mohli koupit zákazníci v prodejně firmy Baťa ve 20. a 30. letech minulého století. Mezi letními modely nechybí dřeváčky či plátěné sportovní boty. Každý účastník se pak mohl stát návrhářem a vymyslet a barevně vyřešit bílé kotníčkové plátěnky nebo své vlastní tenisky malbou, kresbou nebo dokonce výšivkou.

23. 6. 2018 Kúšček těsta
Dílna při otevření výstavy Vizovické pečivo na hájence u hradu Malenovice nabídla dětem vyzkoušet si práci s vizovickým těstem a naučit se tvarovat zvířátka i postavičky a v doplňovacím sešitku si s sebou domů mohly odnést recept na výrobu těsta i svůj originální motiv na modrotisk.

20. 4., 3.5., 7. 6. a  21. 6. 2018 Dílny ve výstavě Léčivé stromy
Dílny pro děti ve výstavě Léčivé stormy probíhaly v rámci komentovaných prohlídek s kurátorkou Petrou Hanákovou. Povídání o stromech doplnily tvořivé aktivity založené především na různých grafických technikách – společně jsme vytvářeli letokruhy pomocí techniky suminagashi, zhotovovali vlastní atlas listnáčů, hledali bytosti ukryté ve dřevě stromů a vyráběli vlastní z dřevěných odřezků.

4. 11. 2017 Filmová dílna
Ve filmové dílně jsme slavili 107. narozeniny Karla Zemana. Děti se nechaly inspirovat příběhy námořníka Sindibáda, které režisér a výtvarník oživil ve filmu Pohádky tisíce a jedné noci. Každý si vyrobil ploškovou loutku, které jsme pak společně rozpohybovávali animací. Krátký film, který během dílny vznikl, můžete zhlédnout zde.

10. 8. a 29. 8. 2017 Slečna Marie se krášlí na svůj svatební den
Ve slavnostně laděné prázdninové dílnu ve výstavě Zlínské nevěsty mohli návštěvníci popustit uzdu své fantazie a vyrobit si doplňky, za které by se ani jako nevěsta nebo svatebčané nemuseli vůbec stydět! Děti vyráběly květinové čelenky, náramky ze stuh ale i brože na šaty z organzy a korálků.
Pozvánka ke stažení zde.

27. 7. a 17. 8. 2017 Slečna Marie vyšívá výbavu
Ve vyšívací dílně ve výstavě Zlínské nevěsty si mohli dospělí i děti vyzkoušet a naučit se základní i ozdobné vyšívací stehy, kterými bylo možné vyšít písmeno, monogram nebo květinový vzor podle dobových předloh. Oblíbeným stehem účastníků se stala tzv. pavoučí síť, která zdobí kabelku z 19. století vystavenou ve výstavě. Nejmladší děti si trénovaly přesnost a jemnou motoriku na papírových vyšívacích předlohách.
Pozvánka ke stažení zde.

21. 6. 2017Zvířata v pohybu
Závěrečná dílna pro děti ve výstavě Kinematograf představila práci anglického fotografa Eadwearda Muybridge, který 19. 6. 1878 jako první zaznamenal běh koně na dvanácti fotografiích. Děti měly možnost prozkoumat pohyby různých druhů zvířat na Muybridgových sériích fotografií a oživili své kresby v zoetropu.
Pozvánka ke stažení zde.

3. 6. 2017Kouzelná krabička
Kouzelnou krabičku cameru obscuru, předchůdce fotoaparátu či filmové kamery si mohly děti prohlédnout ve výstavě Kinematograf, ale také si ji vyrobit z kartonových roliček. Mohly se přesvědčit, že se na matnici vykresluje stranově převrácený obraz skutečnosti. Každý si také vyrobil dírkovou kameru z plechovky a pomocí ní vyfotit obraz na fotografický papír. Takto vznikly negativy zachycující prostředí budov 14. a 15., ale také zajímavé fotogramy.
Fotografie a fotogramy z fotoaparátů
Pozvánka ke stažení zde.

19. 5. 2017Filmová dílna v programu Muzejní noci
Tvořivá dílna během Muzejní noci ve výstavě Kinematograf představila dětem i dospělým kouzlo optických hračkek filmového pravěku. Návštěvníci si mohli vyzkoušet doznívání zrakového jevu na kartičce s názvem thaumatrop, ale vyrobit si mohli také jednoduchou animaci na papírovém fenakistoskopu.
Pozvánka ke stažení zde.

13. 5. 2017Fotoaparát filmového kouzelníka
Tvořivá dílna pro děti s komentovanou prohlídkou exponátů ve výstavě Kinematograf představila nejen filmového kouzelníka Georgese Mélièse, ale také krátké filmy, které vznikaly na počátku kinematografie. Děti si pod vedením lektorky Pavlíny Wolfové vyráběly papírový fotoaparát inspirovaný Mélièsovým slavným filmem Cesta na měsíc.
Pozvánka ke stažení zde.

4. 3. 2017 – Barvy dávnověku
Březnový celodenní program ve výstavě "Hedvábná cesta" byl věnován mistrům pradávného řemesla. V Malé Asii jsme si vyzkoušeli práci mozaikáře a pomocí sádry a barevných sklíček jsme si zhotovili vlastní mozaiku. V Indii nás hennou ozdobila tradičními vzory tatérka, která zároveň dětem nechala možnost vytvářet si vlastní motivy na připravených papírových rukách. V Číně jsme si vyzkoušeli práci šperkaře a zhotovili si šperk v podobě náušnic či přívěsku. Posledním zastavením bylo Japonsko, kde jsme se stali malíři a pomocí tuže a červené barvy si namalovali japonský strom.

16. 3. 2017 - Narozeninová oslava Františka Bartoše
180. narozeniny Františka Bartoše se slavily vernisáží výstavy Já, František Bartoš s tvořivou dílnou pro děti, kde si každý mohl vyrobit narozeninové přání inspirované blahopřáním, které dostal František Bartoš před více než sto lety. Program byl součástí projektu Pocta Františku Bartošovi 20162017.

15. 2. 2017
a 13. 4. 2017 – Za hedvábím a vůní koření
Po vzoru Marca Pola jsme se na celodenním programu vydali na cestu po Hedvábné stezce. Začínali jsme v Číně, kde jsme namotali převzácné hedvábné vlákno s nímž jsme se, coby obchodní komoditou, vydali na další cestu. V dalším zastavení jsme poznali vůni cejlonského koření z něhož jsme si připravili směs na chutné sušenky. V Persii jsme si zhotovili vlastní pečeť, kterou jsme si označili sáček s naším kořením. V samotném závěru jsme se proměnili v hledače jantaru na pobřeží Baltu. Zde jsme naše hedvábí vyměnili za nalezený jantar a s ním jsme se vrátili zpět do Číny. Zde na nás čekalo zasloužené čajové pohoštění.

21. 1. 2017 – Okřídlený drahokam
V tvořivé dílně inspirované výstavou "Létající drahokamy" a především kovově lesklými brouky jsme si vyrobili dekorači v podobě pestrobarevného broučka. Základem pro výrobu nám byl kámen, který jsme si pomalovali a následně dozdobili barevnými foliemi, drátky a korálky.

10. 12. 2016 - Zapletená dílna
Dílna proběhla jako oslava narozenin Hermíny Týrlové a představila animované filmy, ve kterých režisérka oživila vlnu nebo pletené loutky. Holky i kluci, ale i dospělí, se během odpoledne učili pletení na prstech, ale i speciálních pomůckách - na vidličce a dutince, kterou si každý mohl sám vyrobit.  Každý ale mohl také vyzkoušet základní očka při pletení na jehlicích.
Pozvánka na tuto dílnu ke stažení zde.

26. 11. 2016 - František a jeho nezvedení kamarádi
V programu s dílnou, který byl součástí Dne pro dětskou knihu, děti zjistily, jak si hrávali jejich vrstevníci před více než sto lety. Společně mohli luštit nářeční označení částí těla a každý si pak mohl vyrobit papírovou tahací loutku Františka nebo některého z jeho uličnických kamarádů.
Pozvánka na tuto dílnu ke stažení zde.
Program byl součástí projektu Pocta Františku Bartošovi 20162017 a Dne pro dětskou knihu KKFB.

19. 11. 2016 - Modistický ateliér
Ve tvořivé dílně ve výstavě Dámy a pánové, držte si klobouky! si mohly děvčata i kluci vyrobit ozdobu do vlasů, tzv. fascinátor. Ve výstavě jsme si společně představili klobouk, který navrhl slavný britský návrhář klobouků Philip Treacy a děti se ve své tvorbě mohly inspirovat i dalšími jeho díly.
Pozvánka ke stažení zde.

5. 11. 2016 - Filmová dílna pro děti a rodiče
Ve filmové dílně si děti i rodiče vyzkoušeli práci na animovaném filmu inspirováni ilustracemi z románů Julese Verna a rekvizitami z filmu Vynález zkázy režiséra Karla Zemana. Společně vyráběli ploškové loutky technických vynálezů i fantazijních tvorů obývající neprobádaná moře, které pak oživovali pookénkovým snímáním. Černobílé animace můžete zhlédnout zde a zde.
Pozvánka ke stažení zde.

26. 10. 2016 - Kloboučníkovy bláznivé klobouky
V prázdninové tvořivé dílně se mohly děti a rodiče stát bláznivým kloboučníkem a vyrobit si pokrývku hlavy z papíru. Děti se mohly inspirovat vystavenými klobouky ale i obrázky módy z 18.20. století.
Pozvánka ke stažení zde.

1. 10. 2016 - Programy během Dne kraje
Ateliér Thaumatrop
V tvořivé dílně ve Filmovém kabinetu v expozici Princip Baťa si návštěvníci mohli vyrobit optickou hračku thaumatrop s mini příběhem, který vycházel z vystavené scény a loutek z filmu Ludvíka Kadlečka Co bylo v klobouku.
Ptačí řeč u Františka Bartoše
V expozici Františka Bartoše proběhl lektorský program vycházející s lidové slovesnosti.

18. 6. 2016 - Růže a tulipán
V dílně Růže a tulipán ve výstavě Na skle malované, která na hájence u hradu Malenovice představovala podmalby na skle ze sbírek muzea, si návštěvníci mohli, podobně jako malíři obrazů světců malovaných na skle, vytvořit svůj květinový ornament složený nejen z květů šípkových růží a tulipánů.

20. 5. 2016 - Nebe nad Zlínem
V otevřené filmové dílně v programu Galerijní a muzejní noci si mohli volně příchozí návštěvníci vyzkoušet práci na animovaném filmu a animací oživit ploškové loutky z papíru. Celovečerního natáčení se zúčastnili děti i dospělí a během více než 4 hodin v muzeu pořídili téměř 700 obrázků, ze kterých vznikla minutová animace nejrůznějších postaviček brázdících nebe nad Zlínem.
Animovaný film Nebe nad Zlínem můžete zhlédnout zde.

7. 5. 2016 - Amulet z dávnověku
Účastníci naší poslední dílny k výstavě „Cesta pravěkem“ si vyráběli amulet na krk. Základem byl odlitek prvohorní fosilie trilobita zhotovený ze sádry. Ten si děti podle libosti dozdobily barevnými laky na nehty a nechaly uschnout. Pro dokončení přívěšku již zbývalo jen vybrat si správně barevný provázek lýka a vyrazit s novou ozdobou do ulic Zlína.
Pozvánka ke stažení zde.

15. 4. 2016 - Ramenatá relikvie
Pravěká moře hostila tvory připomínající chobotnice ukryté v zavinuté schránce. Ta je svým tvarem natolik čarovná, že byla v minulosti pokládána za rohy egyptského boha slunce Amona. Tato spojitost natolik zakořenila, že jejich pojmenování „amoniti“ bylo odvozeno právě od tohoto boha. Málo se ví o tom, že je vědci popsali dokonce i z našeho území. V naší dílně jsme se pokusili znovu oživit jejich podobu, základem nám k tomu byly prázdné domečky po hlemýždích.
Pozvánka ke stažení zde.

24. 3. 2016 - Vejce z druhohor
Dinosauří vejce a hnízda si mohli vyrobit návštěvníci velikonoční prázdninové dílny ve výstavě Cesta pravěkem. Dozvěděli se také spoustu zajímavých informací ze života druhohorních plazů. Jako základ pro výrobu dinosauřích vajec nám posloužila vejce husí.
Pozvánka ke stažení zde.

21. 2. 2016 - Loutkování neboli S loutkami hraní
V hravé výtvarné dílně s krátkým loutkovým představením s písničkami si děti s rodiči vyráběly jednoduché divadélko s papírovými plošnými loutkami na špejli.  Děti své loutky a příběhy mohly s pomocí lektorů Hany Volkmerové a Tomáše Volkmera všem ostatním představit ve svém krátkém vystoupení.
Pozvánka ke stažení zde.

5. 2. 2016 - Dílna ve výstavě Cesta pravěkem
V prázdninové dílně se děti a rodiče mohli stát pravěkými umělci a vyzdobit stěnu jeskyně malbami čtvrtohorních zvířat. Účastníci dílny si pak své výtvory mohli odnést domů.
Pozvánka ke stažení zde.

23. 1. 2016 - Dílna ve výstavě Kouzlo rodinného loutkového divadla
Ve výstavě plné půvabných loutkových divadélek ze sbírek manželů Jiráskových si mohly děti s rodiči vyrobit vlastní pohyblivé tahací figurky z papíru (hampelmany). Inspirovat se mohly krásnými vyřezávanými marionetami z rodinných i spolkových divadel.
Pozvánka ke stažení zde.

12. 12. 2015 - Filmová dílna pro děti a rodiče
V předvánoční Filmové dílně si děti i rodiče vyzkoušeli práci na animovaném filmu inspirováni výtvarnými návrhy k filmu Hvězda betlémská režisérky Hermíny Týrlové ve výstavce ve foyer 14. budovy. Společně vyráběli ploškové loutky postav spěchajících do Betléma, které pak oživovali pookénkovým snímáním. Betlémský příběh očima dětí můžete zhlédnout zde a zde.
Pozvánka ke stažení zde.

7. 11. 2015 - Filmová dílna pro děti a rodiče
V sobotní Filmové dílně si děti i rodiče vyzkoušeli práci na animovaném filmu inspirováni tvorbou Karla Zemana a loutkami dinosaurů z expozice Kabinetu filmu. Vyráběli si papírové loutky dinosaurů, které pak oživovali pookénkovým snímáním. Pravěké světy, které děti vytvořily můžete zhlédnout zde a zde
Pozvánka ke stažení zde.

10. 10. 2015 - Barvířská dílna v muzeu
Dílna bezmála třem desítkám účastníků představila barvířské rostliny a postup, jímž se z nich získává barvivo k barvení textilu. Sami si vyzkoušeli obarvit ovčí vlnu, ze které se naučili vyrábět plstěné šperky. Dílnu vedla muzejní botanička a kurátorka výstavky Barvířské rostliny kolem nás Petra Hanáková.
Pozvánka ke stažení zde.

27. 8. 2015 - Mísím, mísím, boží dárek" - poslední pekařská dílna a rozloučení z výstavou
Účastníci posledních tří pekařských dílen, které probíhaly celý den ve výstavě Příběh chleba, měli možnost naučit se péct zdravý domácí chléb z kvásku. Kurátorka výstavy Petra Hanáková názorně ukázala celý postup přípravy kváskového chleba. Návštěvníci mohli ochutnat z čerstvě upečeného bochníku, podělit se o rady a zkušenosti a odnést si domů recept i chlebový kvásek.
Ve výstavě byl připraven tvořivý program pro děti.

20. 8. 2015 Dekorování plátěného pytlíku na pečivo
Pro velký úspěch jsme v dílně k výstavě "Příběh chleba" mohli opět dekorovat plátěný pytlík nebo pekařskou zástěru. Nově jsme pro vzory na pytlíky vybrali motivy ze sbírkového vyšívaného šátku a zvolili novou techniku - permanentní popisovače vystřídaly barvy na textil. Motivy děti skládaly do obrazců z různých tiskátek, která dohromady vytvořila lidové květinové motivy.
Pozvánka ke stažení zde.

30. 7. 2015 Dílna pro děti a rodiče – ozdoby z obilí
K výstavě Příběh chleba byla připravena tvořivá dílna pro děti a rodiče, kde si děti prohlédly vystavený dožínkový věnec a samy si mohly vyrobit menší ozdoby ze slámy představující sluníčko nebo část mucholapky – mušího ráje.

14. 7. 2015 Drobečky pro drobečky
Tvořivé aktivity ve výstavě Příběh chleba i na platformě mezi budovami 14. a 15. mohli navštívit rodiče s dětmi celý den. Na stanovištích si velcí i malí mohli vyrobit papírové květiny na dožínkový věnec, větrník větrného mlýna, zasoutěžit si jako mlynář nosící pytle s moukou, poznat přísady do chlebového těsta, ozdobit plátěný pytlík na pečivo a ochutnat čerstvě upečené chlebové placky.
Pozvánka ke stažení zde.

30. 5. 2015 Kurz Kváskování v muzeu
Kurz pečení domácícho kváskového pečiva pod vedením Marie Pechové
Na kurzu se návštěvníci dozvěděli postup, jak upéct domácí bílé i tmavé kváskové pečivo včetně tipů, jak umotat housky. Připravena byla ochutnávka čerstvě upečeného slaného pečiva. Každý měl možnost odnést si s sebou domů žitný i pšeničný kvásek se znalostí, jak o něj pečovat.
Pozvánka ke stažení zde.

14. 5. 2015 – „Mísím, mísím boží dárek“
V odpolední pekařské dílně se účastníci měli možnost naučit péct zdravý domácí chléb z kvásku. Botanička muzea Petra Hanáková názorně ukázala celý postup přípravy kváskového chleba. Návštěvníci mohli ochutnat z čerstvě upečeného bochníku, podělit se o rady a zkušenosti a odnést si domů chlebový kvásek.
Fotogalerie účastníků – manželů Kučerových

18. 4. 2015 Kurz Slané kváskování
Kurz pečení domácícho kváskového chleba pod vedením Marie Pechové
Na kurzu se návštěvníci dozvěděli postup, jak upéct domácí kváskový chléb žitný i klasický pšenično-žitný včetně tipů na možné příchutě. Připravena byla ochutnávka čerstvě upečeného chleba a každý měl možnost odnést si s sebou domů žitný kvásek se znalostí, jak o něj pečovat.
Pozvánka ke stažení zde.

9. 4. 2015 – „Mísím, mísím boží dárek“
V odpolední pekařské dílně se účastníci měli možnost naučit péct zdravý domácí chléb z kvásku. Botanička muzea Petra Hanáková názorně ukázala celý postup přípravy kváskového chleba. Návštěvníci mohli ochutnat z čerstvě upečeného bochníku, podělit se o rady a zkušenosti a odnést si domů chlebový kvásek.

2. 4. 2015 Dekorování plátěného pytlíku na pečivo
Pro děti a rodiče byla během velikonočních prázdnin připravena k výstavě "Příběh chleba" tvořivá dílna na níž si mohli dekorovat plátěný pytlík nebo pekařskou zástěru. Připraveny pro ně byly tradiční tématické motivy – obilné klasy, snopy obilí, různé nářadí určené k polním pracem nebo lopatky mlýnů. Ty si děti překreslovaly na své pytlíky barvama nebo fixama na textil. Pro nejmladší děti byla připravena jednodušší alternativa v podobě bramborových tiskátek.
Pozvánka ke stažení zde.

28. 3. 2015 Kurz Sladké kváskování
Návštěvníci tohoto kurzu se seznámili s postupem, jak upéct sladké pečivo pomocí kvásku. Lektorka kurzu, paní Marie Pechová, je seznámila s dalšimi možnostmi využití bílého kváskového těsta. Připravila též ochutnávku velikonočních beránků a ovocných koláčů.
Pozvánka ke stažení zde.


26. 2. 2015
U tkalce Nitky
V dílně u tkalce Nitky, která se konala jako doprovodný program akce Poctivá výroba a řemesla v herně expozice Františka Bartoše, se děti s rodiči dozvěděly, z jakých materiálů a jakým způsobem se tká plátno, kdo byli soukeníci a jaké látce se říká sukno, kde se ve starých dobách ve Zlíně barvilo plátno. Děti si pak samy zhotovily vlastnoručně utkaný přívěsek.

14. 2. 2015 Korálkoví panáčci
Výstava Hračky dávné i nedávné představuje nejrůznější hračky ze sbírky manželů Pleslových z dob našich rodičů, dědečků a babiček, ale i jejich rodičů a prarodičů. Inspirací pro naši dílnu se staly korákové figurky, ve kterých dětští návštěvníci poznali myšáka Mickeyho, známou dvojici Spejbla a Hurvínka, ale také figurku kočky či kašpárka. Společně jsme si proto vyrobili vlastní veselé korálkové figurky inspirované právě těmito hračkami.
Pozvánka ke stažení zde.

30. 1. 2015 Posel dávných časů
Otisk v kameni v podobě fosilie nám umožňuje pohlédnout do historie naší planety. Většina z nás si pravděpodobně vybaví zkamenělé kostry dinosaurů a schránky trilobitů, stejně úchvatné jsou ale i zkamenělé rostliny. V naší dílně inspirované stromy z období třetihor jsme si vyrobíli dokonalou imitaci zkamenělého otisku listu zasazeného do jílové břidlice.
Pozvánka ke stažení zde.

11. 10. 2014 – Barvířská dílna
Barvení látek rostlinami u nás mělo tradici sahající hluboko do historie. Užití přírodních barviv bylo jedinou možností obarvení tkanin až do poloviny 18. století. Mimo rostlin byly využívány i houby, lišejníky a materiál živočišného původu. V naší barvířské dílně, tématicky zasazené na středověký hrad Malenovice, se účastníci měli možnost seznámit s různými rostlinami a technikami užívanými k barvení. Následně si mohli obarvit připravené šály do tří různých odstínů: žluta, zelena a hněda.
Pozvánka ke stažení zde.

16. 8. 2014 Dílna U Zlatohlávka
Kovově zbarvené krovky lesknoucí se jako zlato nebo drahé kameny. Brouci se právě díky svému vzhledu stali inspirací pro výrobu drahých šperků. Sobotní odpoledne mohly děti s rodiči strávit v muzeu ve výstavě Okouzlen brouky a jinou havětí, kde se mohly podívat na skvosty z entomologických sbírek a podle nich si vyrobit vlastní šperk.
Pozvánka ke stažení zde.

10. 7. 2013 – Chyťte skřítka Chňapílka
V první prázdninové dílně se děti vydaly po stopách zloděje - tajemného skřítka Chňapílka, který vystupoval v hrané pohádce o loupeži v lesní chaloupce. Její příběh jim představil některé kriminalistické postupy při vyšetřování krádeže. Po zhlédnutí tohoto příběhu si malí návštěvníci vytvářeli podobu zloděje z nasbíraných přírodnin.

24. 7. 2013 – Velkomoravská šperkařská dílna
V druhé prázdninové dílně se děti mohly stát velkomoravskými šperkaři. Z připravených surovin si vyráběly ozdoby inspirované předměty (sponami, náušnicemi, prsteny, dekorativními přezkami a nákončími) z doby, kdy na naše území přišli slovanští věrozvěstové.

7. 8. 2013 – Hlasy fantaskních zvířat
V poslední prázdninové dílně jsme se vydali na cestovatelské dobrodružství stejně jako před lety slavní cestovatelé Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund. V džunglích, mořích i na pouštích objevili členové naší expedice vzácné, zatím nepopsané druhy nejrůznějších zvířat a také zaznamenali jejich typické hlasy. Výsledky jedinečného výzkumu si nyní můžete prohlédnout.

10. 7. 2012 a 14. 8. 2012
Výroba dřevěných figurek s Jitkou a Pavlem Hutěčkovými
Pro návštěvníky naší první dílny připravili manželé Hutěčkovi obrázek na motivy pohádky „Jak pejsek z kočičkou dělali dort“. Jednotlivé části obrázku (pejska, kočičku a nábytek) si děti samy vyřezávaly z topolové překližky podle předem připravených předloh. V dalším kroku si děti temperovými barvami vybarvily své vyřezané postavičky a nábytek dle vlastní fantazie. Nakonec si své figurky nalepily na barevný papír a tak si vytvořily scénu, jak pejsek a kočičkou dělali dort. Starší děti zvládaly tuto činnost samostatně, těm mladším byl nápomocen jejich doprovod. Děti si z muzea odnášely barevný dřevěný obrázek s pejskem a kočičkou, který mohl ozdobit nejeden dětský pokoj.

24. a 25. 7. 2012Výroba a barvení kašírovaných masek
Na poslední výtvarné dílně v měsíci červenci si zájemci mohli vyrobit kašírovanou masku. První den této dvoudenní dílny si děti nakašírovaly masku na nafouknutý balónek a to do podoby jednoduché škrabošku nebo i masky na celý obličej. Své dílo si poté nechaly vyschnout do dalšího dne, kdy následně barvily temperovými barvami. Vznikly masky nejrůznějších druhů od pohádkových postaviček, zvířátka po masky moderních filmových hrdinů.

7. 8. 2012 Výroba maňásků
Druhý týden v měsíci srpnu si z naší dílny mohly děti odnést prstového maňáska. Z připraveného barevného filcu si děti vystřihly tělíčko loutky, které následně ozdobily podle svých vlastních představ. S touto dílnou se velmi dobře vypořádaly i menší děti, jimž náročnější šití pomohl zvládnout rodičovský doprovod. Zrodila se tak veselá zvířátka, tříhlavý drak, čert, princezna a nechybělo ani sluníčko.

28. 8. 2012
Zhotovování moduritových loutek

 

 

 

KALENDÁŘ AKCÍ
<< duben / 2020 >>

 • Po
 • Út
 • St
 • Čt
 • So
 • Ne
 •  
 •  
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
 • 16
 • 17
 • 18
 • 19
 • 20
 • 21
 • 22
 • 23
 • 24
 • 25
 • 26
 • 27
 • 28
 • 29
 • 30
 •  
 •  
 •  

VÝSTAVY A AKCE

Do přírody se zoologem

14. budova baťovského areálu

AKCE
ZOOLOGIE...

Když se Jidáš škaredil aneb Velikonoce přicházejí

14. budova baťovského areálu

AKCE
VELIKONOCE PŘICHÁZEJÍ...

Střípky z výstavy PŘÍBĚH ŽELEZA II.

14. budova baťovského areálu

AKCE
ARCHEOLOGIE...

Byliny v muzeu

14. budova baťovského areálu

AKCE
BOTANIKA...

František dětem

14. budova baťovského areálu

AKCE
MUZEUM DĚTEM...

Svědectví zoologických sbírek

14. budova baťovského areálu

AKCE
ZOOLOGIE...

Luhačovice historické

Muzeum luhačovického Zálesí

AKCE
LUHAČOVICE...

Střípky z výstavy PŘÍBĚH ŽELEZA

14. budova baťovského areálu

AKCE
ARCHEOLOGIE...

Za zavřenými dveřmi

14. budova baťovského areálu

AKCE
ETNOGRAFIE...

Do Bílých Karpat

14. budova baťovského areálu

AKCE
ZOOLOGIE...