Pondělí: ZAVŘENO
Út-Ne: 10.00-18.00
HISTORIE HRADU MALENOVICE
Hrad Malenovice byl založen v 2. polovině 14. století moravským markrabětem Janem Jindřichem. Stavba vznikla nejspíše po roce 1360 a nahradila předchozí tvrz, o jejímž umístění nevíme nic určitého. Není vyloučeno, že do konce 14. století stál již také úzký severovýchodní parkán. Ten doplňuje uzavřený obrys hradu a zřejmě umožňoval vjezd do starší brány před vznikem branské věže. Od roku 1406 byl hrad zastavován. Po éře vlády moravských markrabat, která skončila pravděpodobně v 90. letech 14. století, se majitelé rychle střídali. Jeho druhým majitelem byl Hynek ze Šumvaldu, jenž- padl roku 1420 v bitvě u Vyšehradu. Následně hrad dobyli husitští Sirotci a změnili ho na základnu Smila z Moravan, který pak pustošil okolní statky .Dalším dlouhodobějším majitelem hradu a panství byl rod Lichtemburků, který je vlastnil s malou přestávkou v době husitských bouří od počátku 20. let 15. století do konce 70. let téhož století. Ti vystavěli věž a rozšířili obytné budovy v nižší západní části hradu.
Na počátku 80. let 15. století získal hrad i panství Vilém Tetour z Tetova, kterému patřilo i panství zlínské. Za Tetourů prošel gotický hrad rozsáhlou renesanční přestavbou, která trvala téměř dvacet let. Bylo dokončeno severní křídlo a patro jižního křídla, vznikla polygonální nástavba věže.V roce 1570 prodal Burjan Tetour panství i hrad a otěže vlády po několika krátkodobých majitelích převzal v roce 1573 rod Bítovských ze Slavíkovi, který je držel prakticky do roku 1663, kdy zemřela Anna Veronika Bítovská ze Slavíkovi, dvakrát ovšem provdaná.
V roce 1692 koupil Malenovice hrabě František Karel z Lichtenštejn-Kastelkornu, který si malenovický hrad vybral za své trvalé sídlo a provedl velké stavební úpravy v barokním slohu. Vláda Lichtenštejn-Kastelkornů skončila v roce 1747, kdy Malenovice získali Salm-Neuburkové. Hrabě Karel Vincenc si v 70. letech 18. století nechal postavit zámek v Pohořelicích a malenovický hrad postupně ztratil svůj význam trvale obydleného šlechtického sídla. V této době začínají vznikat opěrné pilíře hradu, zajišťující jeho statiku.
Posledními majiteli hradu a panství byli příslušníci moravské větve rodu Šternberků. Ti bydleli trvale v Pohořelicích. Malenovický hrad však zůstal sídlem hospodářské správy panství a její úředníci zde i bydleli, proto majitelé pravidelně investovali do údržby i potřebných oprav objektu. V roce 1942 zabrali malenovické panství i s hradem Němci a dali je do nucené správy. V roce 1946 byl hrad zkonfiskován a od roku 1951, kdy prošel po požáru rekonstrukcí, slouží k muzejním účelům. Socha posledního majitele, hraběte Jaroslava Šternberka, dnes zdobí prostor předhradí.
Kohoutek, J.: Hrady jihovýchodní Moravy. MJVM Zlín, Archa, 1995, 112-113
Kohoutek, J. - Vácha, Z. - VRLA R.: Nové poznatky o stavebním vývoji hradu Malenovice. Archaeologia historica 25, 2000, 183-194.
Vácha, Z.: Nález gotického průčelí hradu v Malenovicích. Zprávy památkové péče, roč. 60, 2000, č. 5, 132-137.
Vrla, R.: Stavebně historický průzkum půdních prostor východní části jádra hradu Malenovice. Průzkumy památek VIII-1, 2001, 78-88.
Petr Vabroušek, zlínský triatlonista
14. budova baťovského areálu
14. budova baťovského areálu
14. budova baťovského areálu
14. budova baťovského areálu
Muzeum luhačovického Zálesí
14. budova baťovského areálu
14. budova baťovského areálu
14. budova baťovského areálu
14. budova baťovského areálu
14. budova baťovského areálu