Pondělí: ZAVŘENO
Út-Ne: 10.00-18.00
Milovníci umění, kultury i vzdělanosti se konečně dočkali. Bývalé tovární budovy s baťovským označením 14 a 15 ve zlínském Baťově areálu se oblékly do nového hávu a jménem 14|15 BAŤOVA INSTITUTU budou opět sloužit lidem.
Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně má pro stálé expozice ve 14|15 Baťově institutu vyhrazeno celé 3. nadzemní podlaží. Expozice Princip Baťa: Dnes fantazie, zítra skutečnost představuje historii firmy Baťa od jejího založení v roce 1894 až do znárodnění československé části koncernu po druhé světové válce. Do této expozice jsou organicky začleněny bývalé stálé expozice muzea umístěné v Obuvnickém muzeu a na zlínském zámku. Zakomponování kolekcí obuvi a obuvnických strojů do expozice přirozeně vyplynulo z toho, že základ sbírek byl tvořen původními baťovskými sběry a výrobky. Také expozice o historii zlínského filmu těží z tvorby světoznámých tvůrců animovaného filmu Hermíny Týrlové a Karla Zemana i dalších generací filmařů, jakož i z vytvoření skupiny hraného filmu pro děti a mládež a následně dodnes existujícího dětského filmového festivalu ve Zlíně. I tohle všechno bylo umožněno vznikem baťovského filmového ateliéru. Kupodivu také část věnovaná fondům cestovatelů má k firmě Baťa poměrně blízko. Málokdo asi ví, že Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund na svou první cestu vyjížděli jako obchodní zástupci nabízející výrobky, přesně jako předváleční Baťovci.
Za zmínku stojí i část tovární výrobní linky na výrobu obuvi, v níž některé stroje jsou dokonce funkční stejně jako vystavená letadla - první bezmotorové letadlo vyrobené ve Zlíně (ZLIN I) a nejslavnější výrobek, motorové letadlo ZLIN XII. Expozice věnovaná cestovatelství byla rozšířena také o prezentaci fondu dalších cestovatelů: Stanislava Škuliny, Heleny Šťastné a Eduarda Ingriše. Stejně tak expozici filmu doplnila i ukázka současné animované tvorby - třeba trojrozměrná scéna z večerníčkového seriálu Krysáci. Pestrá paleta exponátů a interaktivních prvků v expozicích potěší všechny generace návštěvníků, nejen rodiny s dětmi, ale také odborníky či příchozí zajímající se o éru Batismu v jejím komplexním pojetí.
Mrakodrap 21. budova
Prohlídka bývalé administrativní budovy firmy Baťa (arch. Karfík 1936 -1939) s komentářem k budově, historii a architektuře Zlína a s výjezdem pojízdnou kanceláří J. A. Bati. Trvání 35 - 45 minut podle velikosti skupiny. Platba na recepci muzea, pak přesun cca 200 metrů.
Obuvnické muzeum - expozice Obuvnického muzea byla ve vstupu do průmyslového areálu v centru města objektu definitivně uzavřena dne 29. října 2012 a přestěhována do 14. budovy areálu bývalého Svitu.
14. budova baťovského areálu
Muzeum luhačovického Zálesí
14. budova baťovského areálu
14. budova baťovského areálu
Muzeum luhačovického Zálesí
14. budova baťovského areálu
Muzeum luhačovického Zálesí
14. budova baťovského areálu
14. budova baťovského areálu
Muzeum luhačovického Zálesí