Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací najdete ZDE.
Souhlasím

Etnografická konference v muzeu

Ve dnech 6. a 7. září 2021 proběhla v Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně konference Mezi etnografií, folkloristikou a muzejnictvím, která byla věnovaná PhDr. Karlu Pavlištíkovi, CSc., při příležitosti jeho nedožitých devadesátých narozenin. Uspořádali ji Klub H+Z a Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně ve spolupráci s Českou národopisnou společností, pod záštitou ministra kultury České republiky Lubomíra Zaorálka.

Karel Pavlištík patřil k výrazným osobnostem naší folkloristiky a folklorního hnutí, oborů, kterým se věnoval jak prakticky v práci folklorních souborů, tak metodicky při organizaci folklorních festivalů ve Strážnici, v Rožnově pod Radhoštěm. Stál i u zrodu řady významných projektů, mimo jiné i u zapsání verbuňku na seznam Mistrovských děl ústního a nehmotného dědictví lidstva. A stejně tak prakticky i metodicky významně ovlivnil směřování zlínského muzea, především od 90. let minulého století, ať už to bylo vybudování Studijně-dokumentačního střediska Františka Bartoše či iniciování založení Archivu H+Z, který se věnuje shromažďování dokladů moderního cestovatelství a jejich prezentaci, včetně toho, že rozšiřoval muzejní sbírky o cenné fondy a významný dokumentační materiál. Jeho etnografická badatelská a dokumentační práce se soustřeďovala především na Podřevnicko – styčnou oblast Valašska, Slovácka a Hané, na dokumentaci tradiční lidové kultury a jejích proměn, ale zabýval se i problematikou socioprofesních skupin a jejich místu ve společenském životě venkovských komunit.

Konference se zúčastnilo na 40 účastníků z akademických a vysokoškolských pracovišť, z muzejní sféry. S odbornými příspěvky vystoupili etnologové z pracovišť AV ČR v Praze, v Brně, z Masarykovy univerzity i z muzeí Zlínského kraje. Účastníci přednesli příspěvky z oborů, jimž se Karel Pavlištík celoživotně věnoval, tj. z etnologie, folklorismu a muzejnictví. Sborník odborných příspěvků z konference bude ještě v letošním roce vydán tiskem.

Odborná konference měla i vzpomínkovou a společenskou část věnovanou osobnosti Karla Pavlištíka, na níž zazpívali a zahráli ti, jež Karel Pavlištík dlouhodobě odborně vedl a přivedl i k metám nejvyšším, folklorní soubory a mužské sbory Mužáci ze Zlína, Vavřineček z bojkovského Světlovanu a cimbálová muzika Kašava s primášem Petrem Králem. Společenský večer byl spojen i s připomínkou letošního nerealizovaného Tříkrálového koštování a s prohlídkou aktuálních výstav na hájence před hradem Malenovice, mimo jiné i autorské expozice Karla Pavlištíka Dřevo, proutí, sláma v tradiční rukodělné výrobě, oceněné v roce 2004 Českou národopisnou společností.

Alena Prudká, etnografka muzea a spoluorganizátorka konference

Napište nám

Napište nám

Pro odeslání dotazu vyplňte prosím následující kód (*): SPAM kód
Položky označené * jsou povinné!

KALENDÁŘ AKCÍ
<< červenec / 2021 >>

  • Po
  • Út
  • St
  • Čt
  • So
  • Ne

VÝSTAVY A AKCE

Šperky jako pro princeznu

AKCE
10. 2. 2022 DÍLNA...

Do obrázku vetkané

14. budova baťovského areálu

AKCE
22. 1. 2022 DÍLNA...

Komentovaná prohlídka výstavy OD KOSMY PŘES DALIMILA

14. budova baťovského areálu

AKCE
3.2.2022 KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA...

Komentovaná prohlídka výstavy o drátenictví

14. budova baťovského areálu

AKCE
20. 1. a 24. 2. | KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA...

OD KOSMY PŘES DALIMILA

14. budova baťovského areálu

VÝSTAVA
24. 9. 2021 - 27. 2. 2022...

DROBNÁ KRÁSA aneb MINIATURY OBUVI

14. budova baťovského areálu

VÝSTAVA
10. 9. 2021 - 27. 2. 2022 VÝSTAVA...

MASKY KOSTÝMY MAŠKARY

Muzeum luhačovického Zálesí

VÝSTAVA
7. 10. 2021 - 18. 9. 2022 VÝSTAVA...

NOMÁDI EVROPY

14. budova baťovského areálu

VÝSTAVA
22. 10. 2021 - 27. 2. 2022 VÝSTAVA...

VÁNOČNÍ PROVOZ

14. budova baťovského areálu

AKCE
INFORMACE...

VÁNOCE S VŮNÍ PERNÍKU

14. budova baťovského areálu

AKCE
30. 11. 2021 - 9. 1. 2022 VÝSTAVA...